Iso-Kamponen (14.911.1.002)
Iso-Kamponen on melko iso järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
HUOM! Järvi-meriwikin ulkoasu on uudistunut 28.4.2025. Muutosten toteuttaminen joka puolelle palvelua vie aikaa. Sivuilla voi esiintyä outouksia, jotka luultavasti korjaantuvat muutaman viikon kuluessa. Virheistä voi myös raportoida Kahvihuoneessa.
Iso-Kamponen on melko iso järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Iso-Kamponen on pintavesityypiltään: hyvin lyhytviipymäiset järvet (OIVA 2013). Järven vedet laskevat Kymijokeen.
Järven ekologista tilaa ei ole luokiteltu, järven kemiallinen tila on hyvä (OIVA 2013.)
Kymijoen varrella Iso-Kamposen alueella on Verlan tehdasmuseo. Verlan tehdasmuseo on yksi UNESCO:n maailmanperintökohteista. Puuhiomon ja pahvitehtaan muodostama ruukki lakkautettiin 1964. Tehdasmuseo on toiminut vuodesta 1972 alkaen ja vuonna 1996 tehdas hyväksyttiin UNESCON:n maailmanperintöluetteloon. (Verlan tehdasmuseo 2013.)
Verlan tehtaan läheisyydessä on vanha kalliomaalausten sarja. Maalaukset ovat Verlankosken niskassa ja parhaiten maalaukset näkee katselutasanteelta, kartta Verlan tehdasalueesta ja kalliomaalausten katselutasanteen sijainti: http://www.verla.fi/fi/info/alueenkartta. (Verlan tehdasmuseo 2013.)
Sivua on viimeksi muutettu 16. elokuuta 2013 kello 10.53.