Sompanen (14.121.1.001)
Sompanen on melko iso järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
HUOM! Järvi-meriwikin ulkoasu on uudistunut 28.4.2025. Muutosten toteuttaminen joka puolelle palvelua vie aikaa. Sivuilla voi esiintyä outouksia, jotka luultavasti korjaantuvat muutaman viikon kuluessa. Virheistä voi myös raportoida Kahvihuoneessa.
Sompanen on melko iso järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
4 629 150 m³ <br />0,00463 km³ <br />4 629 150 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Sompanen sijaitsee Kouvolassa, entisten Kuusankosken ja Valkealan rajalla. Se kuuluu Kymijoen vesistöalueeseen ja Pyhäjärven valuma-alueeseen. Sompanen on pintavesityypiltään: pienet humusjärvet (OIVA 2013). Sompanen on melko pieni järvi (152 ha) ja sen pinta-ala Kouvolan vesistöjen kokonaispinta-alasta on vain noin 0,4 %. Järven syvin kohta on 8,5 m ja keskisyvyys on 3,1 m. Rantaviivan pituus on 7,6 km. Järvessä on kaksi saarta, joiden pinta-ala on yhteensä 0,05 ha.
Sompasen valuma-alueen koko on 1 485 ha ja siitä noin 20 % on peltoa. Sompasen laskennallinen viipymä on noin vuoden. Järveä säännöstellään Muronojassa sijaitsevalla pohjapadolla. Pinnankorkeutta säädellään kivillä siten, ettei vedenpinnan taso pääse laskemaan kesällä liikaa. Sompasen pinnankorkeus on N60+68,3 (OIVA Ympärsitö- ja paikkatietojärjestelmä). Järveä on laskettu kesävedenpinnasta vuosien 1948-59 välisenä aikana noin 35 cm.
Sompasen ekologinen tila on määritelty tyydyttäväksi. Fysikaalis-kemiallisten tekijöiden tekijöiden perusteella Sompasen laatuluokka on hyvä. Hydrologis-morfologisen luokittelun sen muuntuneisuusluokka on hyvä. Myös järven kemiallinen tila on arvioitu hyväksi.
Sompaselle on laadittu kunnostussuunnitelma osana Kymijoen- vesi ja ympäristö ry:n toteuttamaa Kymijoen alueen järvikunnostushanketta. Hanketta ovat olleet rahoittamassa Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahasto sekä paikalliset ELY-keskukset.
Sompasen läheisyydessä sijaitsevat Voikkaan kaupungisosa sekä Oravalan kylä. Sen rannoilla on melko runsaasti haja-asutusta (noin 60 vakituista ja 40 mökkiä). Sompasella on merkittävää maisema- ja virkistyskäyttöarvoa alueen asukkaille ja mökkiläisille.
Sompasen vesialueet ovat Oravalan osakaskunnan hallinnassa. Osakaskunnalla on järvellä oma ranta ja veneenlaskupaikka. Sompasella kalastetaan ja ravustetaan ahkerasti. Vesiliikennettä harrastetaan pääosin suotamalla, sillä moottoriajoneuvoilla liikkuminen on kielletty järvellä osakaskunnan päätöksellä.
Sompasella on pieni yleinen uimaranta. Uimarannan varusteluun kuuluu mm. ilmoitustaulu, pukusuoja, WC ja grillipaikka. (Kouvolan kaupunki 2013.) Sompasen uimaranta on pitkältä matkalta hyvin matalaa ja rannan vesi on sameaa.
Kouvolan kaupunki 2013. Uimarannat- ja paikat. http://www.kouvola.fi/index/liikkujalle/uimarannat.html. Ei päivitystietoja. Luettu 17.6.2013.
OIVA – Ympäristö- ja paikkatietopalvelu, luettu 17.6.2013.
Sivua on viimeksi muutettu 13. elokuuta 2015 kello 11.27.