Juusjärvi (81.057.1.003)
Juusjärvi on melko iso järvi Suomenlahden rannikkoalue (81) -päävesistössä.
HUOM! Järvi-meriwikin ulkoasu on uudistunut 28.4.2025. Muutosten toteuttaminen joka puolelle palvelua vie aikaa. Sivuilla voi esiintyä outouksia, jotka luultavasti korjaantuvat muutaman viikon kuluessa. Virheistä voi myös raportoida Kahvihuoneessa.
Juusjärvi on melko iso järvi Suomenlahden rannikkoalue (81) -päävesistössä.
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Juusjärvi on keskikokoinen ja melko syvä järvi, jossa on kaksi pientä saarta, rannassa kiinni oleva Kuntoholmen ja keskemmällä oleva Storholmen.
Idässä ja pohjoisessa ranta on mäkinen ja metsäinen, kun taas lännessä ja pohjoisessa ranta on tasaista peltomaisemaa.
Juusjärvi laskee Lapinkylänjärven ja Loojärven kautta Espoonlahteen. Pieni Iilijärvi laskee ison Iilijärven kautta Juusjärveen.
Juusjärven vesi on melko kirkasta ja vähähumuksista. Järvi on hyvässä kunnossa ja soveltuu hyvin virkistyskäyttöön.
Järven rannoilla on metsää, viljelyksiä ja asutusta.
Juusjärvellä ei ole yleistä uimarantaa.
Kalastusalueen osakaskunta: Österbyn kalastuskunta
Kalliomaalaus
Juusjärven kalliomaalaus on järjestyksessä toinen kalliomaalaus, joka on Suomesta löydetty. Sen dokumentoi arkeologi Veikko Lehtosalo, joka suoritti seudulla rutiininomaista inventointia vuonna 1963.
Kuva 1. Juusjärven kalliomaalaus
Sivua on viimeksi muutettu 14. elokuuta 2015 kello 19.55.