Sotkajärvi (35.934.1.027)
Sotkajärvi on melko iso järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
HUOM! Järvi-meriwikin ulkoasu on uudistunut 28.4.2025. Muutosten toteuttaminen joka puolelle palvelua vie aikaa. Sivuilla voi esiintyä outouksia, jotka luultavasti korjaantuvat muutaman viikon kuluessa. Virheistä voi myös raportoida Kahvihuoneessa.
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Sotkajärvi pienehko hyvin matala humuspitoinen järvi Hattulan kunnassa Kanta-Hämeessä. Järvi on Valtatie 10 ja Räyskälän kantatie 54 risteyksestä noin 6km pohjoiseen. Järveen virtaa vettä 18 ojaa pitkin Pukaro ja Ojajärvi nimisistä järvistä, jotka ovat hieman pienempi kuin Sotkajärvi.
Järvi on osa Kokemäenjoen vesistöä ja kuuluu suurempien lounaassa sijaitsevien Pyhäjärven ja Kuivajärven valuma-alueisiin. Järven oma valuma-alue on kooltaan noin 23 neliökilometriä, joka on paljolti ojitettu ja soinen. Järvellä on runsaasti pieniä saaria.
Järven vesi on lievästi sameaa. Veden puskurikyky on laskenut välillä merkittävästikin, kuten 15.4.2010 metrin syvyydessä pH oli 5,4. Järven happipitoisuus on ollut pääosin hyvä. Veden rautapitoisuus on humusvesille tyypillisesti korkea. Järven keskisyvyys on vain n. 1m.
Järven tila on luokiteltu tyydyttävä-hyväksi vuonna 2011. Levätilanteeltaan järvi on luokiteltu erinomaiseksi eli levää on erittäin vähän.
Järvestä luonaan suunnasta löytyy Teuron-Kuuslammin kyläpari. Kylissä on ollut asutusta jo rautakaudella ja varhaisimpia löydettyjä esineitä on peräisin 7000-4200 eaa. Suomusjärven kulttuurin ajoilta.
Kyläparissa asuu noin 250 asukasta. Järven ympärillä on vähän asutusta/loma-asutusta.
Sivua on viimeksi muutettu 13. toukokuuta 2014 kello 13.42.
Seuraamasi linkki pyysi käyttöliittymän näyttämistä kielellä svenska (sv)